Opis funkcji łóżka rehabilitacyjnego
Typowe łóżko rehabilitacyjne wyposażone jest minimum w dwie funkcje:
- elektrycznie lub hydraulicznie podnoszony zagłówek,
- elektrycznie lub hydraulicznie podnoszona cała konstrukcja łóżka.
Pierwsza funkcja jest nieodzowną pomocą przy karmieniu pacjenta (nie trzeba nadwyrężać jej/jego pleców, ale także swoich przy próbach podnoszenia, podciągania i wsadzania wszelkiej maści klinów pod plecy). Dodatkowo dysponując płynną regulacją w zakresie 0-70 stopni (w zależności od modelu kąt oparcia można podnieść od około 45 do prawie 90 stopni) możemy ułatwić rozmowę z innymi domownikami, oglądanie telewizji czy czytanie książki.
Podnoszenie całej konstrukcji łóżka ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze pozwala na pielęgnację pacjenta bez potrzeby schylania się do niej (na wyprostowanych plecach opiekuna). Po drugie – łóżka rehabilitacyjne są skonstruowane w ten sposób by ułatwić z nich wstawanie. Wystarczy usiąść na krawędzi łóżka (opuszczone łóżko by było bezpiecznie, oraz opuszczone barierki), a następnie podnosić całe łóżko do góry tak by delikatnie opuściło pacjenta na własne nogi dzięki czemu nie musi dźwigać się obciążając stawy.
Dodatkowe funkcje, w które wyposażone są łóżka medyczne:
- elektrycznie lub hydraulicznie podnoszone leże pod nogami
- elektrycznie lub hydraulicznie podnoszone leże jednocześnie pod głową i nogami pacjenta (funkcja autokonturu)
- elektryczna funkcja przechyłu jednostronnego do pozycji Trendelenburga
- elektryczna funkcja przechyłu jednostronnego do pozycji Anty-Trendelenburga
- elektrycznie wysuwane koła / hamulec
Podnoszenie leża pod nogami pacjenta w łóżku szpitalnym pozwala na odciążenie kończyn dolnych (sami znamy uczucie ulgi, gdy umieścimy nogi powyżej poziomu ciała). Drugą ważną funkcją jest w przypadku posiadania takiej funkcji jest to, że gdy podnosimy zagłówek np. do karmienia to pacjent zacznie się delikatnie zsuwać w kierunku końca łóżka – a podniesione leże pod nogami w ten sposób, że zgięcie leża wypada pod kolanami – skutkuje zablokowaniem i ciało nie będzie się już przemieszczać. Dokładnie taką rolę pełni funkcja autokonturu (osiąga się to samo co wciskając osobno przyciski podnoszenia zagłówka i leża pod nogami).
Funkcje przechyłów jednostronnych nazwane od niemieckiego chirurga Friedricha Trendelenburga powinny być stosowane tylko według ścisłych zaleceń lekarza / fizjoterapeuty i dlatego zazwyczaj te funkcje na pilocie posiadają blokadę stosowania by nie włączyć ich przez przypadek. W pozycji Trendelenburga pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a jego głowa znajduje się poniżej poziomu reszty ciała (najwyższym punktem są stopy). Dużo bardziej popularna (bardziej bezpieczna) jest pozycja odwrotna – Anty-Trendelenburga, w której mamy do czynienia z pseudo-pionizacją – zamiast stać w pełni na swoich nogach, pacjent jest przechylony na łóżku maksymalnie do kąta około 30 stopni czym poprawia się cyrkulację krwi w organizmie (nasze ciało jest przystosowane do pompowania krwi głównie w pozycji stojącej).
W zależności od modelu łóżka rehabilitacyjnego koła są blokowane manualnie bądź elektrycznie. W przypadku blokad manualnych mamy różnego rodzaju dźwignie lub przyciski, które włącza się stopą. Natomiast w przypadku blokady elektrycznej koła są wysuwane / chowane za pomocą pilota. Samo stosowanie hamulca w łóżko rehabilitacyjnym jest absolutną koniecznością – chodzi o bezpieczeństwo pacjenta, co jest zwłaszcza istotne gdy osoba wstaje / siada na łóżku.
W naszym sklepie przyjęliśmy nazewnictwo, w którym typowe łóżka:
- 2-Funkcyjne pozwalają na regulację wysokości zagłówka i całego łóżka
- 3-Funkcyjne pozwalają na regulację wysokości zagłówka, leża pod nogami i całego łóżka
- 4-Funkcyjne zazwyczaj wyposażone są w funkcje regulacji wysokości zagłówka, leża pod nogami, funkcję autokonturu i całego łóżka
- 5 i 6-Funkcyjne wyposażone są w funkcje jak wyżej + przechyły jednostronne do pozycji Trendelenburga / Anty-Trendelenburga
Jeżeli mają Państwo wątpliwości czy dane łóżko będzie odpowiadać potrzebom pacjenta - prosimy o kontakt. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoli na osiągnięcie kompromisu między maksymalną wygodą, bezpieczeństwem i ograniczeniami budżetu.
Email. biuro@termedis.pl
Telefon kontaktowy:
- 607 075 569 (Rafał),
- 603 398 840 (Mateusz),
- 607 579 888 (Szczepan)