Wózek toaletowy stworzony został z myślą o osobach, które na skutek choroby, wypadku lub też podeszłego wieku mają ograniczoną sprawność ruchową, przez co nie są w stanie samodzielnie korzystać z toalety. Niestety, nie da się nabyć wózka toaletowego z refundacją na NFZ, dlatego też dobrze trzeba się zastanowić nad zakupem. Na co należy zwrócić uwagę?
Inwalidzki wózek toaletowy dostępny jest w wielu modelach. Z wyglądu przypomina on klasyczny wózek, dlatego też posiada standardowo siedzisko, oparcie, podłokietniki, podnóżek, no i koła. Wózki toaletowe wyróżnia natomiast specjalnie przygotowany otwór higieniczny - dla komfortu użytkowania jego rozmiar jest zbliżony do klasycznej muszli klozetowej.
Ze względu na konstrukcję z wózka toaletowego na kółkach da się korzystać na dwa sposoby. Można nim podjeżdżać w łazience nad muszlę, ale i przymocować pod spód dedykowany do tego celu pojemnik, tworząc tym samym toaletę przyłóżkową. Inwestując w wózki toaletowe dla niepełnosprawnych, osób starszych, czy po wypadku, można zatem zapomnieć o nakładkach na sedes.
Zasadniczą różnicą między wózkiem toaletowym dla niepełnosprawnych i starszych osób a krzesłem toaletowym jest fakt, że drugi sprzęt jest statyczny (nie posiada kółek). Oznacza to, że aby z niego skorzystać trzeba się przesiąść, np. z klasycznego wózka lub łóżka. Dla wielu osób może okazać się to zbyt trudne (nierzadko niewykonalne bez opiekuna). Wózki toaletowe pod tym względem są prostsze w użyciu i oszczędzają dodatkowego wysiłku. Z ich pomocą można także poruszać się po całym mieszkaniu.
Wspomnieliśmy już, że wózek toaletowy ma wiele odsłon. Właśnie dlatego niektóre modele mają otapicerowane i miękkie oparcie, a także siedzisko (często istnieje możliwość zasłonięcia otworu higienicznego, co przekłada się na komfort użytkownika). Dostępne w sprzedaży są także wózki inwalidzkie toaletowo-prysznicowe. W przeciwieństwie do innych wariantów:
Jak widać prysznicowo-toaletowy wózek inwalidzki sprawdza się w wielu sektorach życia. W przeciwieństwie do krzeseł toaletowych nie jest on statyczny, co przekłada się nie tylko komfort użytkowania, ale i pomaga krewnym, czy też pielęgniarzom, zadbać lepiej o pacjenta oraz członka rodziny.
Z racji tego, że nie można liczyć na wózek toaletowy z refundacji NFZ, to jeszcze wnikliwiej należy patrzeć na produkt, który chce się kupić. Przede wszystkim wózek inwalidzki toaletowy powinien:
Jak już wspomnieliśmy nie ma refundacji NFZ na wózki toaletowe, dlatego też wiele rodzin oraz placówek opiekuńczych musi zmagać się z cenami rynkowymi produktów - a te bywają różne. Wpływ na cenę wózka toaletowego mają materiały, z których został wykonany, dodatkowe funkcje, czy też opcja regulacji. Najprostszy model można kupić już za 200 zł - bardziej zaawansowane wózki toaletowe mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych.
Odwiedzając sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym, w kontekście inwalidzkich wózków toaletowych na kółkach, warto również zwrócić uwagę na sprzęt dla niepełnosprawnych do łazienki. Wśród produktów można znaleźć chodziażby nasadki toaletowe albo też specjalne wiaderka do wózków. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Termedis - posiadamy bogaty asortyment oraz przystępne ceny, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni produkt.