Jak zajmować się osobami wymagającymi rehabilitacji? Zagadnienie to często jest poruszane w kontekście pacjentów, którzy nie chcą być przykuci do szpitalnego łóżka, a także nie mają możliwości regularnego odwiedzania placówek medycznych. W wielu przypadkach rehabilitacja domowa jest idealnym rozwiązaniem - jak się do niej przygotować? O czym należy pamiętać?
Rehabilitacja w domu, szpitalu, czy też w specjalistycznych ośrodkach ma na celu przywrócić lub maksymalnie poprawić sprawność fizyczną pacjenta, który na skutek urazu lub choroby doznał uszczerbku na zdrowiu. Regularna i profesjonalna rehabilitacja pomaga przywrócić to, co utracone, i niepodważalnie poprawia jakość życia.
Pacjenci mają różne dolegliwości i w zależności od stanu zdrowia oraz kondycji należy zapewnić im niezbędne akcesoria, a także przyrządy, które wesprą ich w procesie regeneracji. Jak zajmować się osobami wymagającymi rehabilitacji? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby:
Członkowie rodziny, którzy nie mają doświadczenia oraz nie wiedzą jak zajmować się osobami wymagającymi rehabilitacji, powinni skorzystać ze wsparcia specjalisty. Rehabilitacja w domu jest refundowana przez NFZ i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów z różnych grup wiekowych. Prywatna rehabilitacja w domu obejmuje:
Rehabilitacja osoby niepełnosprawnej w domu możliwa jest w przypadku pacjentów, którzy mają zaburzone funkcje motoryczne. Schorzenia te wynikłe muszą być z:
Prywatna rehabilitacja w domu obejmuje także pacjentów, którzy przeszli zabieg endoprotezoplastyki stawu lub też mieli przeprowadzoną amputację kończyn dolnych. Rehabilitacja w domu na NFZ dotyczy również pacjentów w stanie apalicznym, a takę wegetatywnym.
Ile kosztuje rehabilitacja w domu pacjenta? Jeżeli chodzi o nieodpłatne zabiegi, to obejmują one między innymi masaże (limfatyczne oraz suche), leczenie polem elektromagnetycznym, elektrolecznictwo (mowa tu o galwanizacji, ultradźwiękach, czy też elektrostymulacji), światłolecznictwo. Jak samodzielnie zajmować się osobami wymagającymi rehabilitacji w tym zakresie? Można zakupić odpowiednie przyrządy, takie jak urządzenia do domowego drenażu oraz aparaty, które po konsultacji lekarskiej samemu można obsłużyć.
Z usług rehabilitacji warto także skorzystać niezależnie od NFZ. Tego typu oferty wystawiają większe, jak i mniejsze centra medyczne. Jaka jest najczęściej cena rehabilitacji w domu pacjenta? Zależna jest ona od kondycji i stanu zdrowia. Waha się jednak od 100 do 160 zł za godzinę.