Czym się kierować wybierając kule ortopedyczne dla dzieci?
Kule dla dzieci - podobnie jak i dla dorosłych oraz osób starszych - pełnią wiele podstawowych zadań. Przede wszystkim świetnie asekurują użytkownika podczas poruszania się, a także odciążają dolne kończyny. Nic więc dziwnego, że odpowiednie kule ortopedyczne dla dzieci to gwarancja bezpieczeństwa, a także komfortu użytkowania. Na co należy zatem zwrócić uwagę, w trakcie ich zakupu?
Jak prawidłowo dobrać kule ortopedyczne dla dziecka?
Wbrew pozorom kule dziecięce nieznacznie różnią się od tych dla dorosłych. Rodzice decydując się na ich zakup w kilku przypadkach, a mianowicie, gdy dziecko:
- jest w trakcie rehabilitacji (uraz kończyny lub rekonwalescencja po odbytym zabiegu),
- cierpi na inne schorzenia.
Zanim wybierze się kule łokciowe lub pachowe dla dziecka - zwłaszcza podczas pierwszego zakupu - należy tą kwestię szczegółowo przedyskutować z fizjoterapeutą. Wybór odpowiedniej kuli ortopedycznej dla dziecka jest niezwykle istotny. Dany model powinien być dobrany indywidualnie, w oparciu:
- o typ schorzenia,
- preferowane techniki użytkowania,
- kondycję małego pacjenta,
- o indywidualne preferencje.
Kule łokciowe i pachowe - zalecenia
Wspomnieliśmy już w tekście czym się kierować, wybierając kule ortopedyczne dla dzieci. Podkreśliliśmy także, że istnieją dwa warianty tego typu przyrządów, a mianowicie:
- inwalidzkie, dziecięce kule łokciowe - bez wątpienia są to najczęściej wykorzystywane ortopedyczne kule do chodzenia dla dzieci. W zależności od modelu mogą one mieć stałą, jak i ruchomą obejmę na łokieć,
- kule pachowe dziecięce - jak sama ich nazwa na to wskazuje, umieszczane są one pod pachą. Tego typu kule skutecznie odciążają kończyny i zapewniają stabilne podparcie, ale i nie obciążają nadgarstków oraz łokci.
Kolorowe i lekkie kule dla dzieci dopasowane pod wzrost
Bez wątpienia kolorowe kule ortopedyczne wizualnie odbiegają od szarych, białych lub czarnych przyrządów ortopedycznych dla dorosłych. Poza kolorem rodzice powinni jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, a mianowicie na:
- właściwy rozmiar kuli dziecięcej do chodzenia - dobór kuli ze względu na wzrost dziecka jest niezwykle istotny i nie należy go bagatelizować. W sklepach medycznych kule dla najmłodszych często mają wysokość od 65 do 80 cm. Dla dorosłych przyrządy te posiadają regulacje i są często uniwersalne (produkowane są one z myślą o osobach o standardowym wzroście 160 - 180 cm),
- wagę kuli łokciowej i pachowej dla dzieci - im lżejsze, tym lepiej,
- typ uchwytu - powinien być on wystarczająco miękki, a także wygodny podczas użytkowania, by zapewnić najwyższy komfort,
- maksymalne obciążenie, które są w stanie wytrzymać kule ortopedyczne dla dzieci (producenci zazwyczaj oferują kule dziecięce z maksymalnym obciążeniem do 110 kg),
- nasadki na kule dziecięce - nasadki kończące kule pełnią ważną funkcję, a mianowicie stabilnie trzymają się podłoża, zapobiegając tym samym poślizgnięciu. Z chwilą, kiedy się one przetrą, należy niezwłocznie je wymienić.
Kiedy wybrać kule dla dziecka, a kiedy dla dorosłych
Wbrew pozorom kolorowe kule ortopedyczne dla dzieci nie różnią się zbytnio od tych dla dorosłych. Parametry tych produktów powinny być indywidualnie dobierane względem każdego z użytkowników. Trzeba zatem zwrócić uwagę na:
- maksymalną i minimalną wysokość kuli, by dobrać ją względem wzrostu. Często dorosłe osoby, których wzrost wynosi mniej niż 150 cm lub powyżej 190 cm, zmuszone są zamawiać specjalnie zaprojektowane kule,
- obciążenie, jakie jest w stanie znieść kula,
- model kuli, który przy pierwszym zakupie powinien być wskazany przez fizjoterapeutę.
Jakie kule ortopedyczne dla dziecka wybrać? Decyzja nie jest łatwa i należy dokładnie się nad nią zastanowić. Na szczęście obecnie producenci dostarczają na rynek produkty o wielu specyfikacjach, które z łatwością można dopasować do potrzeb dziecka. Przy pierwszych konsultacjach, odnośnie wyboru pachowej lub łokciowej kuli dla dzieci, warto również zapytać o zdanie fizjoterapeutę.
Jako sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym oferujemy kule rehabilitacyjne - łokciowe oraz pachowe, a także balkoniki rehabilitacyjne - zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą już dzisiaj!